lg g6

LG G6 USB Bağlantı Noktasında Nem Algılandı Kesin Çözüm

Şarj İşlemi Nemden Dolayı Engellendi

Nem Algılandı Sorunu Nedir?

IP68 sertifikasına güvenerek telefonlarınızla suya girmekten korkmuyorsunuz ama bu önlemleri almalısınız. Kağıt üstünde 1.5 metre derinlikte 30 dakika kalabilme imkanı sunam bu sertifikaya hiç de güvenmemek gerekiyor. Son zamanlarda baş gösteren yeni sorun “USB şarj yuvasında nem algılandı” oluyor. Bu uyarıyı yaşayan kullanıcılar, telefonlarını sudan çıkarttıktan sonra şarj etmek istediklerinde karşılaşıyor. Sıkı bir şekilde kuruladığımızı düşündüğümüz telefonumuzu ister istemez ıslak şekilde şarja takıyoruz. Bu durum, ileride feci sonuçlara yol açabilir.

Şarj İşlemi Nemden Dolayı Engellendi

Sizde telefonunuza zarar gelmesini istemiyorsanız temkinli olmanızda fayda vardır.

Önçelikli sorun Aslında telefonu suya temas ettirip çıkardıktan sonra bu hatayla karşılaşmak değil tam tersi su ile alakası bile olmayan durumda bile telefonunuz USB Bağlantı Noktasında Nem Algılandı hatası vermeye başlaması. Bu sorunun olası nedenlerden bir kaç tanesini sıralamak gerekirse

 1. Telefonunuzun Usb boğlantı noktasında yabancı cisimler olabilir.
  Diş fırçası yardımıyla temizlemeye çalışın.
 2. Usb şarj kablonuz bozuk veya çin malı tabiri ile şarj kablonuzdan kaynaklı olabilir.
  Şarj kablonuzu değiştirin, orjinal şarj adaptörü kullanın.
 3. Telefonunuz su ile temas etmiş ise usb bağlantı noktasını kurutun.
  Sakın saç kurutma, fön makinesi gibi telefona sıcak hava üfleyen cihazları kullanarak kurutmayın. Telefonunuzu serin alanda havalandırılması önerilir.
 4. Son olarakta telefonunuzun usb bağlantı noktası içerisinde olan sensör arızalanmış ve sürekli bu hatada takılı kalmış olabilir.
  Yapmanız gereken En yakın LG yetkili servise müracat etmenizdir.

ÇÖZÜM:

Yazılımsal olarak hatayı düzeltme

Ayarlar-Genel-Telefon Hakkında-Uygulamalar sağ üst köşeden 3 noktaya tıklayıp Uygulama Yapılandır kısmına girin. Burada Özel Erişim – Sistem Ayarlarını Değiştir adımlarını takip edip sağ üst köşeden 3 noktaya tıklayıp “Sistemi Göster” seçeneğine tıklayın. LG Sistem Server adımını takip edip Sistem Ayarları İzinleri bölümünü kapatın. Sonraki aşamada Uygulamalar menüsünde sağ üst köşeden 3 noktaya tıklayıp “Sistemi Göster” deyin. Yine LG System Server adımına girip “Sessiz” modunu aktif edin. Hiç bir şeye basmadan hemen telefonunuzun power tuşuna basarak yeniden başlatın sorun Çözülmüş olacaktır.

LG G6 USB Bağlantı Noktasında Nem Algılandı