AMD CrossFire nasıl yapılır

AMD CrossFire Nasıl Yapılır Ve Kullanımı

Genel Bakış

AMD CrossFire , grafik kartlarının (GPU’lar) işlem gücünü, 3D grafiklerin oluşturulmasını hızlandırarak performansı iyileştirmeyi amaçlayan bir çoklu GPU (MGPU) teknolojisidir. Crossfire kullanan performans kazanımları uygulamaya bağlıdır ve tek bir GPU konfigürasyonun dan daha yüksek performans sunabilmektedir.

DirectX 12 ve Vulkan 3D Uygulamaları ile, çoklu GPU desteği uygulama tarafından özel olarak ele alınır ve oyun başlatıcısında veya grafik / video ayarları menüsünde bir seçenek olarak mevcut olmalıdır. CrossFire  ‘ın çalışması için 3D uygulama MGPU teknolojisini desteklemelidir. DirectX 9, 10 ve 11’in altında bir AMD CrossFire  sürücü profili gereklidir.  CrossFire sürücü profili, 3D uygulama ile optimum performans ve uyumluluk sağlamak için benzersiz talimatlar ve optimizasyonlar sağlar.

AMD CrossFire  desteği etkinleştirildiğinde, bir GPU birincil GPU olarak hareket ederken, ek GPU’lar ikinci GPU’lar olarak işlev görür. Grafik oluşturma görevleri, birincil GPU’ya bağlı tek bir ekranı sürmek için her GPU’ya bölünür. Birincil GPU’ya ikinci bir ekran bağlanmışsa, mevcut masaüstüne genişletilebilir ve CrossFire’ın birden fazla ekranı desteklemesi sağlanır. İkincil GPU’lara bağlı görüntüler otomatik olarak devre dışı bırakılır; Bu ekranları etkinleştirmek için AMD CrossFire desteği önce devre dışı bırakılmalıdır.

Not! AMD CrossFire , DirectX 9, 10, 11 ve OpenGL API’lerini kullanırken uygulamanın özel tam ekran modunda çalışmasını gerektirir.

AMD CrossFire  Gereksinimleri

Bunlar AMD CrossFire etkinleştirmek için gerekenler:

Radeon  RX Serisi, Radeon R9 ve R7 300 Serisi GPU’lar aynı aile model numarasına ait olmalıdır. Örneğin, 2 x AMD Radeon RX 580 veya 2x AMD Radeon R9 390.
Radeon R9 ve R7 200 serisi ve Radeon HD 7000 serisi için lütfen CrossFire Uyumluluk tablosuna bakın.

Not! Radeon R9 ve R7 200 serisi ve Radeon HD 7000 serisi her bir GPU’ya bağlanacak bir  CrossFire  köprüsü gerektirebilir. Daha fazla bilgi için lütfen CrossFire Uyumluluk tablosuna bakınız veya GPU üreticisine danışınız.

Güç kaynağı ünitesi (PSU), PSU hesap makinesi kullanılarak tahmin edilebilen ve tüm sistem bileşenlerini girebilen toplam sistem güç çekişinin minimum gereksinimlerini aşmalıdır. 750w 80+ Sertifikalı psu 2 adet ekran kartı için yeterlidir.

Anakart, en az PCIe x8 hızında çalışan, en az iki PCIe x16 yuvası bulunan CrossFire  sertifikalı olmalıdır. Lütfen AMD CrossFire uyumluluğu için anakart üreticisine danışın.

AMD CrossFire  şu anda Windows 7, Windows 8.1 ve Windows 10’da desteklenmektedir, ancak uyumluluk GPU’larınıza bağlı olacaktır. Lütfen CrossFire uyumluluğu için GPU üreticisine danışın.
Tüm CrossFire  gereksinimleri karşılandıktan sonra, CrossFire ‘i yapılandırmadan önce grafik donanımı ve yazılımı düzgün şekilde kurulmalıdır.

CrossFire Nasıl Aktif Edilir

  1. Bu seçeneklere erişmek için masaüstünüze sağ tıklayarak AMD Radeon Ayarları’nı açın ve AMD Radeon Ayarları’nı seçin .
  2. Oyun Sekmesine tıklayın .
  3. Global Ayarlar’a tıklayın .
  4. Not! Global ayarlarda yapılan tüm değişiklikler, lansman sonrasında tüm 3D uygulamalara uygulanmalıdır.
    Belirli 3D uygulamaları için özelleştirilmiş ayarlar oluşturmak isterseniz, bireysel uygulama profilleri oluşturabilirsiniz.
  5. CrossFire’ın tüm 3D uygulamaları için global olarak etkinleştirilmesi veya devre dışı bırakılmasını sağlayan bir geçiştir.

    AMD CrossFire